Rittenregistratie en belasting
Wat heeft een rittenregistratie voor de IRS nodig?
Een IRS-conforme rittenregistratie is een overzicht dat op of rond het moment van elke rit wordt bijgehouden en voor elke zakelijke rit de datum, de bestemming, het zakelijke doel en de gereden mijlen toont, plus je totaal aantal mijlen van het jaar. De IRS, de federale belastingdienst van de Verenigde Staten, schrijft geen bepaald formulier voor: een papieren rittenboekje, een spreadsheet of een app voldoen allemaal, als die gegevens erin staan. In 2026 telt de datum bij elke rit zwaarder dan anders, omdat het zakelijke kilometertarief in juli steeg van 72,5 naar 76 cent per mijl.
Wat moet een IRS-conforme rittenregistratie bevatten?
IRS Publication 463 zegt dat autokosten onderbouwd moeten zijn met toereikende administratie die het bedrag, het tijdstip, de plaats en het zakelijke doel van elk gebruik laat zien. Voor een voertuig betekent dat: de mijlen van elk zakelijk gebruik, het totaal aantal mijlen van het jaar en de datum waarop je de auto zakelijk bent gaan gebruiken, vastgelegd in “een kasboek, dagboek, logboek, onkostenoverzicht, ritstaten of een vergelijkbare registratie”.
Volgens Publication 463 geldt ook een registratie op de computer als toereikend schriftelijk bewijs. Een spreadsheet of een app is daarmee net zo geldig als een papieren rittenboekje, mits elke zakelijke rit de vijf velden hieronder heeft en het jaar wordt afgesloten met een totaal aantal mijlen.
| Veld | Wat je invult | Waarom de IRS het belangrijk vindt |
|---|---|---|
| Datum | De dag van de rit | Bewijst het tijdstip en bepaalt in 2026 welk kilometertarief geldt |
| Vertrek en bestemming | Adres, naam van de klant of werklocatie | Laat zien waar je heen ging en dat de rit geen woon-werkverkeer was |
| Zakelijk doel | ‘Bezoek bouwplaats, keukenverbouwing Hale’, niet ‘werk’ | Het doel maakt de mijlen aftrekbaar |
| Gereden mijlen | Afstand van de rit, of de tellerstand bij vertrek en aankomst | Het getal dat je met het standaard kilometertarief vermenigvuldigt |
| Voertuig | Welke auto, als je er meer dan één zakelijk gebruikt | Mijlen en de keuze van de methode in het eerste jaar worden per voertuig bijgehouden |
Bron: IRS Publication 463, hoofdstuk ‘Recordkeeping’ (administratieplicht).
- Totaal aantal mijlen van het jaar. Noteer de tellerstand aan het begin en aan het eind van het jaar. Het verschil is je totale aantal mijlen, dat de IRS naast de zakelijke mijlen vraagt.
- Percentage zakelijk gebruik. Zakelijke mijlen gedeeld door het totaal. Bij 8.000 zakelijke mijlen op een totaal van 14.000 is het zakelijke gebruik 57,1%. Dat telt vooral als je de werkelijke kosten of afschrijving aftrekt in plaats van het standaardtarief.
Sjabloon voor een IRS-rittenregistratie: hoe ziet een pagina eruit?
Een sjabloon voor een IRS-rittenregistratie heeft één regel per zakelijke rit en zes kolommen nodig: datum, van en naar, zakelijk doel, tellerstand bij vertrek, tellerstand bij aankomst en mijlen. Een gratis rittenregistratie als pdf om af te drukken, een spreadsheet of een zelf gelinieerd schrift werken allemaal, zolang de kolommen overeenkomen met wat Publication 463 vraagt.
Een goed sjabloon sluit bovendien elke week af met het totaal aan zakelijke mijlen, en het jaar met de tellerstanden van de eerste en de laatste dag. Met ingevulde tellerstanden kan iedereen de kolom met mijlen controleren, en hangt elke rit aan de echte stand van het voertuig in plaats van aan een schatting.
| Datum | Van en naar | Zakelijk doel | Tellerstand vertrek | Tellerstand aankomst | Mijlen |
|---|---|---|---|---|---|
| ma 6 juli 2026 | Kantoor naar 14 Oak St (woning Hale) | Bezoek bouwplaats keukenverbouwing | 41.250 | 41.262 | 12 |
| ma 6 juli 2026 | 14 Oak St naar Northside Lumber | Kastbeslag ophalen voor klus Hale | 41.262 | 41.271 | 9 |
| ma 6 juli 2026 | Northside Lumber naar kantoor | Terug van leverancier | 41.271 | 41.283 | 12 |
| Dagtotaal | Kantoor, bouwplaats, leverancier, kantoor | Klus Hale, één bezoek bouwplaats en één materiaalrit | 41.250 | 41.283 | 33 |
Wanneer is een rittenregistratie ‘tijdig’ voor de IRS?
Een rittenregistratie is tijdig als ze op of rond het moment van de rit wordt bijgehouden. Publication 463 stelt dat “een tijdig bijgehouden registratie meer waarde heeft dan een verklaring die later wordt opgesteld, wanneer de herinnering doorgaans niet meer nauwkeurig is”, en dat een registratie die wekelijks wordt bijgehouden en het gebruik van die week verantwoordt, geldt als tijdig bijgehouden.
Een heel jaar aan zakelijke mijlen in één keer reconstrueren vlak voor de aangifte is de meest gemaakte fout bij een rittenregistratie. Een totaal dat in april wordt geschat, hangt niet aan concrete ritten, datums of doelen, dus een controleur heeft niets om het tegen af te zetten en kan het afwijzen. Een wekelijkse registratie is het praktische minimum; een dagelijkse is veiliger.
- Leg het dezelfde dag vast. Zelfs een notitie van één regel (‘di, bank en daarna leverancier, 34 mi’) is beter dan een perfecte invoer die maanden later wordt geschreven.
- Schrijf het doel op zolang je het nog weet. Afstanden kun je met een kaart reconstrueren; de reden van een rit meestal niet.
- Sluit elke week af. Een wekelijkse controle van vijf minuten vangt ontbrekende ritten op zolang de agenda nog vers is, en een wekelijkse registratie is precies het voorbeeld van tijdige administratie dat de IRS zelf geeft.
Mag een rittenregistratie maar een deel van het jaar beslaan?
Ja, in sommige gevallen. Publication 463 staat steekproeven toe: je kunt voor een deel van het belastingjaar een toereikende registratie bijhouden en daarmee het zakelijke gebruik voor het hele jaar aantonen, maar je moet met ander bewijs laten zien dat de vastgelegde periode representatief is voor hoe je de auto het hele jaar hebt gebruikt. Een seizoen met ongewoon rijgedrag telt niet.
Publication 463 versoepelt ook de kolom met het doel voor vaste routes. Een vertegenwoordiger die klanten langs een vaste route bezoekt, kan de lengte van de route één keer noteren, daarna op of rond het moment de datum van elke rit, plus het totaal aantal mijlen van het jaar, zonder voor elke rit een doel op te schrijven.
Welke mijlen tellen als zakelijke mijlen?
Zakelijke mijlen zijn mijlen die je voor je bedrijf of beroep rijdt: klanten bezoeken, rijden tussen werklocaties, materiaal ophalen, naar een zakelijke afspraak gaan. Publication 463 behandelt ritten tussen je woning en je hoofd- of vaste werkplek als privé woon-werkverkeer, en zegt dat je “de kosten van woon-werkverkeer niet kunt aftrekken, hoe ver je woning ook van je vaste werkplek ligt”.
Combineert één rit zakelijke en privéstops, registreer dan alleen het zakelijke deel. Publication 463 voegt eraan toe dat als je om een privéreden niet rechtstreeks van de ene werkplek naar de andere rijdt, je niet meer kunt aftrekken dan de rechtstreekse rit zou hebben gekost.
- Meestal zakelijk: van je werkplek naar een klant, van de ene werklocatie naar de andere, van je werkplek naar een leverancier, een zakelijke afspraak buiten je vaste werkplek.
- Meestal privé: van huis naar je vaste kantoor, privéstops midden in een zakelijke rit, boodschappen in het weekend, van huis naar een bijbaan op een vrije dag van je hoofdbaan.
- Twee werkplekken op één dag: de rit van de eerste naar de tweede werkplek is aftrekbaar, of beide nu voor dezelfde werkgever zijn of niet.
- Tijdelijke werklocatie: heb je een vaste werkplek buiten je woning, dan is de rit heen en terug van huis naar een tijdelijke locatie in hetzelfde bedrijf aftrekbaar. Werk waarvan verwacht wordt dat het 1 jaar of korter duurt, geldt doorgaans als tijdelijk.
- Thuiskantoor: geldt je thuiskantoor als je hoofdvestiging, dan zijn ritten van huis naar een andere werklocatie in hetzelfde bedrijf aftrekbaar. IRS Publication 587 bepaalt de toets.
Wat is het kilometertarief van de IRS voor 2026?
De IRS heeft voor 2026 twee zakelijke tarieven vastgesteld. Volgens de IRS-pagina over de standaardtarieven is het zakelijke tarief 72,5 cent per mijl van januari tot en met juni 2026 en 76 cent per mijl van juli tot en met december 2026. Het tarief voor medische ritten steeg van 20,5 naar 23,5 cent, en dat voor ritten voor goede doelen bleef op 14 cent.
Omdat het tarief halverwege het jaar veranderde, heeft een rittenregistratie voor 2026 een datum bij elke rit nodig. Een registratie waarin alleen ‘8.000 zakelijke mijlen’ staat, kan niet over de twee tarieven worden verdeeld, een gedateerde wel. Het rekenvoorbeeld hieronder gaat uit van 5.000 mijl in de eerste helft en 3.000 mijl in de tweede.
| Periode (2026) | Zakelijk | Medisch | Goed doel |
|---|---|---|---|
| 1 januari tot en met 30 juni | 72,5 | 20,5 | 14 |
| 1 juli tot en met 31 december | 76 | 23,5 | 14 |
Bron: IRS, Standard mileage rates, gecontroleerd in september 2026. Het zakelijke tarief voor 2025 was 70 cent per mijl.
Hoe bereken je de kilometeraftrek voor 2026 met twee tarieven?
Vermenigvuldig de zakelijke mijlen van elke helft van 2026 met het tarief van die helft en tel de twee uitkomsten op. Met 5.000 zakelijke mijlen van januari tot en met juni en 3.000 van juli tot en met december is de aftrek $ 3.625 plus $ 2.280, oftewel $ 5.905 in totaal volgens het standaardtarief.
Eén tarief toepassen op alle 8.000 mijlen geeft in beide richtingen het verkeerde antwoord: $ 5.800 tegen 72,5 cent schat de aftrek $ 105 te laag in, en $ 6.080 tegen 76 cent $ 175 te hoog. Alleen een registratie met een datum bij elke rit onderbouwt de juiste verdeling.
| Periode | Zakelijke mijlen | Tarief per mijl | Aftrek |
|---|---|---|---|
| Januari tot en met juni | 5.000 | $ 0,725 | $ 3.625 |
| Juli tot en met december | 3.000 | $ 0,76 | $ 2.280 |
| Heel het jaar | 8.000 | Verdeeld op datum | $ 5.905 |
Wie mag zakelijke mijlen aftrekken, en wanneer moet je het standaardtarief kiezen?
Zelfstandigen trekken autokosten af op Schedule C of Schedule F, volgens IRS Topic 510. De meeste werknemers kunnen niet vergoede mijlen niet aftrekken; Topic 510 noemt reservisten van de strijdkrachten, gekwalificeerde podiumkunstenaars en ambtenaren die per vergoeding worden betaald als de werknemers die autokosten opvoeren op Form 2106.
Om het standaardtarief te gebruiken voor een auto die je bezit, moet je het kiezen in het eerste jaar dat de auto voor je bedrijf beschikbaar is; in latere jaren kun je wisselen tussen het standaardtarief en de werkelijke kosten. Voor een leaseauto moet je het standaardtarief de hele leaseperiode gebruiken. Het standaardtarief is niet toegestaan als je vijf of meer auto's tegelijk zakelijk gebruikt.
Papier, spreadsheet of app: welke vorm van rittenregistratie werkt?
Alle drie de vormen zijn aanvaardbaar voor de IRS als elke zakelijke rit een datum, bestemming, doel en mijlen heeft. Het praktische verschil zit in hoe groot de kans is dat een vorm twaalf maanden lang rit voor rit wordt bijgehouden, en hoe makkelijk hij op te tellen en te splitsen is bij de tariefwijziging in juli.
Welke vorm je ook kiest, bewaar een kopie die je zelf beheert. Controleer bij een app of de registratie kan worden geëxporteerd als CSV- of pdf-bestand, want de IRS kan er drie jaar na je aangifte nog om vragen.
| Vorm | Sterke punten | Zwakke punten |
|---|---|---|
| Papieren rittenboekje of rittenregistratie als pdf om af te drukken | Goedkoop, werkt overal, makkelijk aan een controleur te geven | Snel vergeten, traag op te tellen, kan kwijtraken |
| Spreadsheet (sjabloon voor Excel of Google Sheets) | Automatische totalen, makkelijk per periode te splitsen | Nog steeds met de hand ingetypt, vaak weken later ingevuld |
| GPS-app voor rittenregistratie | Legt datum, route en afstand vast terwijl je rijdt | Het zakelijke doel vul je nog zelf in; exporteer kopieën die je zelf beheert |
Hoe lang moet je een rittenregistratie bewaren?
Bewaar een rittenregistratie volgens Publication 463 minstens 3 jaar vanaf de datum waarop je de aangifte indient waarin je de aftrek opvoert; een vroeg ingediende aangifte geldt als ingediend op de uiterste datum. Schrijf je de auto af, dan vraagt Publication 463 ook administratie van het zakelijke gebruik voor elk jaar van de afschrijvingsperiode, die langer kan duren.
Bewaar een kopie van de registratie van elk jaar ergens anders dan op de telefoon of in het schrift waarin ze is bijgehouden, samen met de tellerstanden van de eerste en de laatste dag van het jaar. Veel eigenaren bewaren hun ritgegevens gewoon zolang ze het voertuig hebben.
Samengevat: IRS-conforme rittenregistratie
De regels hierboven in zes regels. Dit is algemene informatie, geen belastingadvies: bespreek je eigen situatie met een belastingadviseur.
- Elke zakelijke rit heeft nodig datum, bestemming, zakelijk doel en mijlen; het jaar heeft het totaal aantal mijlen nodig, onderbouwd met de tellerstand aan het begin en het eind.
- De vorm is vrij: papier, spreadsheet of app voldoen allemaal. Volledigheid en tijdigheid zijn wat de IRS controleert.
- Leg vast op of rond het moment: een wekelijkse registratie is het eigen voorbeeld van de IRS van tijdige administratie; een jaar dat uit het geheugen wordt gereconstrueerd, is bij de meeste controles het zwakke punt.
- Woon-werkverkeer is geen zakelijke rit: van huis naar je vaste werkplek is privé, hoe ver het ook is.
- 2026 heeft twee zakelijke tarieven: 72,5 cent per mijl tot en met 30 juni en 76 cent vanaf 1 juli, dus elke invoer heeft een datum nodig.
- Bewaar de registratie 3 jaar na de aangifte, langer als je de auto afschrijft.
Een IRS-rittenregistratie op je iPhone bijhouden zonder schrijfwerk
WrenchTime is geen belastingproduct en beslist niet wat aftrekbaar is; de app legt de ruwe feiten vast waaruit een rittenregistratie wordt opgebouwd. Koppel je autoradio één keer via Bluetooth en elke rit legt zichzelf vast, met datum, vertrek- en aankomstadres, afstand en duur, en telt zijn afstand bij de kilometerstand van het voertuig op, met een volledig controlespoor. De gids over automatische kilometerregistratie legt uit hoe de detectie werkt.
Geef een rit de tag Zakelijk en zet de klant of klus in de notitie, en het zakelijke doel staat vast op de dag dat je rijdt. Bij de aangifte toont de pdf-export per voertuig het vertrek en de aankomst van elke rit met datum en adres, afstand, tags en notities, met totalen, en je kunt hem beperken tot de tag Zakelijk. De ritgeschiedenis blijft onbeperkt bewaard, tenzij je die inkort in Instellingen, Gegevens en iCloud.
Export naar CSV en pdf zit in de gratis versie, die tot 10 ritten per week vastlegt voor 1 voertuig; WrenchTime Pro haalt die grenzen weg. Stap je ooit over op de methode met werkelijke kosten, dan legt de gids over onderhoudsdocumenten van je auto uit welke bonnetjes je naast de registratie bewaart.
Veelgestelde vragen
Schrijft de IRS een bepaalde vorm voor de rittenregistratie voor?
Nee. De IRS publiceert geen officieel formulier voor de rittenregistratie. Een papieren rittenboekje, een spreadsheet of een app werken allemaal, zolang elke zakelijke rit de datum, bestemming, het zakelijke doel en de mijlen toont en je het totaal aantal mijlen van het jaar kunt aantonen.
Kan ik mijn rittenregistratie aan het eind van het jaar achteraf maken?
Dat is riskant. IRS Publication 463 zegt dat een registratie die op of rond het moment van de rit is gemaakt, meer waarde heeft dan een verklaring die later wordt opgesteld. Een registratie die maanden later uit het geheugen wordt gereconstrueerd, is bij een controle veel makkelijker af te wijzen, dus leg ritten dagelijks of minstens wekelijks vast.
Heb ik tellerstanden nodig in mijn rittenregistratie?
Je moet het totaal aantal mijlen van het jaar kunnen aantonen, niet alleen de zakelijke mijlen. De tellerstand op de eerste en de laatste dag van het jaar noteren is het eenvoudigste bewijs van dat totaal. Tellerstanden per rit zijn optioneel als je de afstand van elke rit vastlegt.
Hoe lang moet ik een rittenregistratie bewaren?
Minstens 3 jaar vanaf de datum waarop je de aangifte met de aftrek indient, volgens IRS Publication 463. Schrijf je de auto af, bewaar dan de administratie van het zakelijke gebruik voor elk jaar van de afschrijvingsperiode. Veel eigenaren bewaren ze zolang ze het voertuig hebben.
Is mijn woon-werkverkeer aftrekbaar als zakelijke mijlen?
Over het algemeen niet. Ritten tussen je woning en je hoofd- of vaste werkplek zijn privé woon-werkverkeer, hoe ver het ook is. Ritten van je werkplek naar een klant, een werklocatie of een leverancier tellen meestal wel als zakelijke mijlen.
Wat is het kilometertarief van de IRS voor 2026?
Het zakelijke tarief van de IRS is 72,5 cent per mijl van 1 januari tot en met 30 juni 2026, en 76 cent per mijl voor de rest van 2026, vanaf 1 juli. Zet bij elke rit in je registratie een datum, zodat elke mijl tegen het juiste tarief wordt opgevoerd.