EV-accu
Hoe lang gaat de accu van een elektrische auto mee?
De meeste EV-accu's gaan langer mee dan hun garantie van 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl). Vlootgegevens van meer dan 22.700 elektrische auto's laten een gemiddeld capaciteitsverlies van ongeveer 2,3% per jaar zien (Geotab, januari 2026), waarmee een gemiddeld accupakket na tien jaar nog zo'n 77% tot 79% van zijn oorspronkelijke capaciteit zou hebben, en Recurrent meldt dat de accu maar bij ongeveer 0,3% van de EV's uit 2022 en later is vervangen (Recurrent, 2025). De auto zelf gaat ongeveer even lang mee als een benzineauto: gemiddeld 18,4 jaar volgens Britse gegevens die in Nature Energy zijn gepubliceerd.

Hoe lang gaat een EV-accu mee in jaren en kilometers?
Een EV-accu verliest gemiddeld ongeveer 2,3% van zijn capaciteit per jaar, volgens de analyse van Geotab uit januari 2026 van meer dan 22.700 elektrische auto's van 21 merken en modellen. Dat is meer dan de 1,8% uit de bevindingen van Geotab in 2024. In dat tempo houdt een accupakket het grootste deel van zijn actieradius tot ruim na het einde van de garantie.
Een accu vervangen komt weinig voor, en steeds minder. Recurrent, dat gegevens verzamelt van meer dan 30.000 elektrische auto's, meldt dat buiten grote terugroepacties bij minder dan 4% van de EV's de accu is vervangen, auto's van tien jaar oud inbegrepen. Het percentage daalt met elke generatie: ongeveer 8,5% bij EV's uit 2016 of eerder, ongeveer 2% bij de tweede generatie (zoals de vroege Chevy Bolt EV en de eerste Tesla Model 3) en ongeveer 0,3% bij modellen uit 2022 en later.
EV's met veel kilometers vertellen hetzelfde verhaal. Liz Najman van Recurrent vertelde NPR in maart 2026 dat meer dan 90% van de EV's van 10 jaar of ouder nog op de originele accu rijdt, en dat auto's die zonder vervanging voorbij de 240.000 km (150.000 mijl) zijn gekomen nog minstens 83% van hun oorspronkelijke actieradius hebben.
Niemand kan nog een precies einde van de levensduur van een EV-accu noemen. De oudste elektrische auto's op de weg hebben de steile laatste daling van de verouderingscurve nog niet bereikt, zoals NPR opmerkt, dus het eerlijke antwoord is een ondergrens, geen plafond: de meeste accupakketten gaan ruim langer mee dan 8 jaar en 160.000 km (100.000 mijl), en de 15 tot 20 jaar die online vaak wordt genoemd, is een schatting, geen meting.
| EV-generatie | Voorbeeld | Accu vervangen |
|---|---|---|
| Eerste generatie | Modeljaar 2016 of eerder | Ongeveer 8,5% |
| Tweede generatie | Vroege Chevy Bolt EV, Tesla Model 3 | Ongeveer 2% |
| Recent | Modeljaar 2022 en later | Ongeveer 0,3% |
| Alle leeftijden | Inclusief auto's van 10 jaar en ouder | Minder dan 4% |
Bron: Recurrent, gegevens van meer dan 30.000 elektrische auto's, november 2025.
Hoe lang gaat een elektrische auto mee?
Een volledig elektrische auto gaat ongeveer even lang mee als een benzineauto. Een studie die in januari 2025 in Nature Energy verscheen, van onderzoekers van de University of Birmingham, de London School of Economics, UC San Diego en de Universiteit van Bern, analyseerde elke Britse MOT-keuring van 2005 tot 2022, bijna 300 miljoen auto's, en kwam uit op een gemiddelde levensduur van 18,4 jaar voor volledig elektrische auto's, zoals de Institution of Mechanical Engineers meldde.
Elektrische auto's worden ook sneller beter dan de andere. Elk volgend productiejaar van volledig elektrische auto's had 12% minder kans op uitval, tegenover 6,7% bij benzineauto's en 1,9% bij dieselauto's. Dezelfde studie schat de nuttige levensduur van een volledig elektrische auto op maximaal 200.000 km (124.000 mijl). De gegevens zijn Brits, dus ze weerspiegelen Britse rijafstanden en de MOT-keuring, maar het is de grootste dataset over levensduur die tot nu toe is gepubliceerd.
| Aandrijving | Gemiddelde levensduur | Lagere kans op uitval per nieuwer productiejaar |
|---|---|---|
| Volledig elektrisch | 18,4 jaar | 12% |
| Benzine | 18,7 jaar | 6,7% |
| Diesel | 16,8 jaar | 1,9% |
Bron: Nature Energy, januari 2025, zoals gemeld door IMechE.
Hoe snel gaat de accu van een elektrische auto achteruit?
Accudegradatie is het geleidelijke, blijvende verlies van de bruikbare capaciteit van een accu, dat een bestuurder merkt als minder actieradius met een volle accu. De State of Health (SoH) van een accu drukt uit wat er over is als percentage van de capaciteit die hij nieuw had. Lithium-ionaccu's verouderen op twee manieren: kalenderveroudering, die met de tijd gebeurt, zelfs als de auto stilstaat, en cyclische veroudering, die door laden en ontladen komt.
De degradatie van een EV-accu verloopt niet in een rechte lijn. Recurrent beschrijft een S-vormige curve: een snellere daling in de eerste jaren, een lange periode van langzame, gelijkmatige veroudering en een scherpe daling helemaal aan het einde van de levensduur van de accu. Software en het batterijmanagementsysteem vlakken de vroege daling af, en de gegevens van Recurrent laten zien dat auto's van de meeste grote merken na drie jaar nog 95% of meer van hun verwachte actieradius hebben.
Geteste occasions bevestigen het. Adam George van Cox Automotive vertelde NPR dat EV's van 2, 3 en 4 jaar oud die uit de lease terugkomen accuscores ruim boven 95% halen, en dat de gemiddelde accugezondheid bij bijna 80.000 geteste EV's 92% was. Die groep neigt naar jongere auto's, omdat de meeste EV's die nu rondrijden pas een paar jaar oud zijn.
Voor een EV met een actieradius van 480 km (of 400 km) levert het jaarlijkse gemiddelde van 2,3% van Geotab, lineair toegepast, de illustratie hieronder op. Het is een schatting op basis van een vlootgemiddelde, geen garantie voor welk model dan ook: een echte accu volgt de S-curve, verliest vaak eerst iets meer en daarna minder, en de laadgewoonten en het klimaat van elke auto schuiven het cijfer omhoog of omlaag.
| Leeftijd | Geschatte resterende capaciteit | Actieradius van een EV van 480 km | Actieradius van een EV van 400 km |
|---|---|---|---|
| 1 jaar | 97,7% | 469 km | 391 km |
| 3 jaar | 93,1% | 447 km | 372 km |
| 5 jaar | 88,5% | 425 km | 354 km |
| 8 jaar | 81,6% | 392 km | 326 km |
| 10 jaar | 77,0% | 370 km | 308 km |
Berekend op basis van het vlootgemiddelde van Geotab uit 2026 van 2,3% per jaar (Geotab). Als je hetzelfde percentage samengesteld toepast in plaats van het af te trekken, kom je na tien jaar op ongeveer 79%.
Waardoor slijt de accu van een elektrische auto sneller?
Het laadvermogen is in de gegevens van Geotab uit 2026 de grootste factor, nog vóór het klimaat. EV's die vaak DC-snelladen boven 100 kW gebruikten, verloren tot 3,0% van hun capaciteit per jaar, ongeveer het dubbele van de 1,5% bij auto's die vooral AC of laden met een lager vermogen gebruikten. DC-snelladen is het openbare laden met hoog vermogen langs snelwegen, dat de accu rechtstreeks voedt in plaats van via de boordlader van de auto.
De laadtoestand (State of Charge, SoC), het laadniveau van de accu in procenten, telt minder dan veel eigenaren vrezen. Geotab stelde vast dat de degradatie pas versnelt als een auto meer dan 80% van de tijd op een heel hoge of heel lage laadtoestand staat. Intensief gebruik kost ook iets: de auto's die het meest reden, degradeerden ongeveer 0,8% per jaar sneller dan de auto's die het minst reden, wat Geotab een aanvaardbare prijs noemt voor de kilometers die ze afleggen.
Ook het ontwerp van de accu telt. Thermisch management, het systeem dat de cellen op een veilige temperatuur houdt, beschermt ze tegen hitte. In oudere gegevens van Geotab degradeerde de vloeistofgekoelde Tesla Model S uit 2015 gemiddeld 2,3% per jaar, tegenover 4,2% voor de passief luchtgekoelde Nissan Leaf uit 2015 (Geotab). Veel nieuwere EV's gebruiken ook lithium-ijzerfosfaatcellen (LFP), die volgens NPR nog langer meegaan dan andere lithium-ionchemieën.
| Factor | Effect op het jaarlijkse capaciteitsverlies | Wat je kunt doen |
|---|---|---|
| Vooral AC of laden met laag vermogen | Ongeveer 1,5% per jaar | Gebruik Level 1 of Level 2 voor het gewone laden |
| Vaak DC-snelladen boven 100 kW | Tot 3,0% per jaar | Bewaar snelladen voor lange ritten |
| Warm klimaat | Ongeveer 0,4% per jaar sneller dan een gematigd klimaat | Parkeer in de schaduw of in een garage |
| Intensief dagelijks gebruik | Ongeveer 0,8% per jaar sneller dan de groep met het minste gebruik | Niets: die kilometers zijn juist de bedoeling |
| Meer dan 80% van de tijd op een heel hoge of heel lage lading | Snellere degradatie | Laat de auto niet op 100% of bijna leeg staan |
Bron: Geotab, 13 januari 2026.
Hoe laat je de accu van je elektrische auto langer meegaan?
Een EV-accu gaat langer mee als hij hitte vermijdt, niet lang op de uitersten van zijn lading staat en niet voortdurend met hoog vermogen wordt snelgeladen. De adviezen hieronder komen van Recurrent, Geotab en Stanford-onderzoeker Simona Onori, zoals gemeld door NPR, en van het Amerikaanse ministerie van Energie (U.S. Department of Energy).
- Laad voor dagelijks gebruik tot ongeveer 80%. Liz Najman van Recurrent raadt aan de accu tot ongeveer 20% te laten zakken en tot ongeveer 80% te laden, en alleen voor een lange reis tot 100% te laden.
- Gebruik thuis Level 1 of Level 2 voor het gewone laden. Geotab mat ongeveer 1,5% verlies per jaar bij vooral AC-laden. De gids over laden met Level 1 of Level 2 laat zien welke van de twee bijhoudt wat je rijdt.
- Bewaar DC-snelladen voor lange ritten. Vaak snelladen boven 100 kW hangt samen met tot 3,0% verlies per jaar. Het advies van Onori: laad af en toe ook langzaam.
- Houd de auto uit de hitte. Parkeer bij warm weer in de schaduw of in een garage; Geotab stelde vast dat een warm klimaat er ongeveer 0,4% per jaar bij doet.
- Laat hem niet op 100% of bijna leeg stilstaan. De degradatie versnelt als een auto het grootste deel van de tijd op een heel hoge of heel lage laadtoestand staat.
- Volg de controles van de koelvloeistof in het instructieboekje. Sommige accusystemen gebruiken koelvloeistof om een veilige temperatuur aan te houden, en het Amerikaanse ministerie van Energie merkt op dat die regelmatige controles nodig kunnen hebben.
Wat dekt de accugarantie van een elektrische auto?
Een accugarantie voor een EV loopt in de VS meestal 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl), wat het eerst komt. Het Alternative Fuels Data Center van het Amerikaanse ministerie van Energie merkt op dat veel fabrikanten een garantie van 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl) bieden, en Recurrent noemt het de standaard accugarantie in de VS.
De garantie dekt zowel capaciteit als regelrechte uitval, maar alleen onder een drempel die de fabrikant vaststelt, meestal 70% van de oorspronkelijke capaciteit. De voorbeelden van Recurrent: voor de accu van de Tesla Model 3 Standard Range wordt gegarandeerd dat hij 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl) lang 70% behoudt, en voor EV-accu's van Hyundai vanaf 2020 dat ze 10 jaar of 160.000 km (100.000 mijl) lang 70% behouden. Een accu die na zeven jaar op 75% staat, is versleten maar valt nog binnen de voorwaarden, dus zoek het cijfer voor je eigen auto op in het garantieboekje.
De accu van een hybride heeft een eigen garantie, in de VS meestal 8 tot 10 jaar; de gids over onderhoud van een hybride auto behandelt die.
Wat schrijft de EU voor over de levensduur van de accu van een elektrische auto?
In de Europese Unie is de duurzaamheid van de accu een eis voor typegoedkeuring, niet alleen een garantiebelofte. De Euro 7-verordening (Verordening (EU) 2024/1257) eist dat een elektrische auto of plug-inhybride minstens 80% van de gecertificeerde accu-energie behoudt tot vijf jaar of 100.000 km, en minstens 72% tot acht jaar of 160.000 km; voor bestelwagens liggen de ondergrenzen op 75% en 67%, zoals de Raad van de EU samenvat. De regels gelden voor nieuwe modellen vanaf 29 november 2026 en voor alle nieuwe auto's vanaf 29 november 2027.
Euro 7 meet de gezondheid van de accu als State of Certified Energy (SOCE), het deel van de gecertificeerde energie dat nog beschikbaar is, en schrijft in elke nieuwe geëlektrificeerde auto een monitor aan boord voor die de gezondheidstoestand van de accu bijhoudt. Het is een duurzaamheidseis die de autoriteiten controleren op auto's in gebruik, geen garantie: slijt de accu van je auto, dan blijft je recht op vervanging wat in het garantieboekje van de fabrikant staat.
De Batterijverordening (EU) 2023/1542 voegt toegang tot de gegevens toe: sinds 18 augustus 2024 moet het batterijbeheersysteem van een EV-accu actuele gegevens bevatten om de gezondheidstoestand en de verwachte levensduur te bepalen, en wie de accu heeft gekocht, mag die gegevens uitlezen. Vanaf 18 februari 2027 heeft elke nieuwe EV-accu die in de EU op de markt komt bovendien een digitaal batterijpaspoort nodig. In de Verenigde Staten ligt het anders: de Californische ACC II-regels, die een duurzaamheid van de actieradius van 70% tot 80% over tien jaar of 240.000 km (150.000 mijl) vastleggen, verloren in juni 2025 hun federale ontheffing en worden voor de rechter aangevochten (Jones Day).
Wat kost het om de accu van een elektrische auto te vervangen?
De hoogvoltaccu van een EV vervangen kan grofweg $ 5.000 tot $ 20.000 kosten, volgens NPR. Fabrikanten publiceren meestal geen prijzen voor vervangende accu's, merkt het Amerikaanse ministerie van Energie op, dus een offerte van de dealer is het enige betrouwbare cijfer voor een specifieke auto.
Weinig eigenaren betalen het. Binnen de garantie vervangen autofabrikanten een accu bij een defect of een ernstige storing, of als de capaciteit tot ongeveer 70% van de oorspronkelijke of lager zakt. Daarbuiten blijft vervanging zeldzaam: ongeveer 0,3% van de EV's uit 2022 en later in de gegevens van Recurrent.
Een verouderende accu gaat niet kapot zoals een versleten motor; hij slaat minder energie op, dus de actieradius krimpt. Sommige eigenaren van oudere EV's rijden liever door met minder actieradius dan dat ze voor een nieuw accupakket betalen: een eigenaar van een BMW i3 vertelde NPR dat zijn auto uit 2014 in de winter ongeveer 90 km (55 mijl) per lading haalt, en dat hij het liever zo houdt dan naar schatting $ 6.000 aan een accu uit te geven.
Levensduur van de accu of actieradius per lading: waar vraag je naar?
De levensduur van de accu is hoeveel jaren en kilometers een accupakket meegaat voordat hij versleten is. Hoe lang een EV-accu met één lading meegaat, is een andere vraag: dat is de actieradius, die afhangt van de opgegeven actieradius van het model, de snelheid, de temperatuur en het gebruik van de klimaatregeling. De opgegeven actieradius van de fabrikant (in de VS de EPA-actieradius op de raamsticker) is het uitgangspunt voor de actieradius per lading, en een versleten accu verlaagt die ongeveer met het aandeel capaciteit dat verloren is gegaan.
Hoe controleer en volg je de gezondheid van je EV-accu?
De eerste bron is de auto zelf. Sommige EV's tonen de accugezondheid of de geschatte actieradius bij een volle accu in een menu of een servicerapport, en een dealer kan een accutest uitvoeren. Een dalende schatting van de actieradius alleen is een zwak signaal, omdat koud weer, snelheid en klimaatregeling die van week tot week veranderen.
Een laadlogboek geeft een stabieler signaal. Leg bij elke sessie de bijgeladen energie in kWh vast, het type laadpaal, het accupercentage voor en na en de kilometerstand. De energie die nodig is voor dezelfde procentuele sprong geeft een schatting van de bruikbare capaciteit: 46 kWh uit een Level 2-lader thuis bij ongeveer 89% efficiëntie, het Level 2-gemiddelde in een studie uit 2014 die Recurrent samenvatte, brengt ongeveer 41 kWh in de accu, en als de accu daarmee van 20% naar 80% ging, bevat het accupakket ongeveer 68 kWh.
Vergelijk gelijke situaties: dezelfde lader, vergelijkbare temperaturen, vergelijkbare sprongen, over maanden in plaats van dagen. Een gestage daling die ver boven het jaarlijkse gemiddelde van 2,3% uitkomt, of een actieradius in de buurt van de garantiedrempel, is een reden om de dealer om een accutest te vragen zolang de garantie nog loopt. Hetzelfde logboek laat je echte aandeel DC-snelladen zien, de gewoonte die Geotab het sterkst aan snellere slijtage koppelt.
Een volledige laad- en onderhoudshistorie helpt ook als de auto wordt verkocht. Een koper van een tweedehands EV wil weten hoe hij werd geladen en wanneer de accu is gecontroleerd, en de gids over welke onderhoudsgegevens je bewaart beschrijft wat een bruikbare registratie nodig heeft.
Belangrijkste punten: hoe lang gaat de accu van een elektrische auto mee
Het hele artikel in zes regels.
- Gemiddeld verlies: ongeveer 2,3% capaciteit per jaar bij meer dan 22.700 EV's (Geotab, 2026), na tien jaar naar schatting ongeveer 77% tot 79% over.
- Vervanging is zeldzaam: minder dan 4% van de EV's van alle leeftijden buiten grote terugroepacties, ongeveer 0,3% van de modellen uit 2022 en later (Recurrent, 2025).
- Ook de auto gaat lang mee: 18,4 jaar voor volledig elektrische auto's tegenover 18,7 voor benzineauto's en 16,8 voor dieselauto's in Britse gegevens (Nature Energy, 2025).
- Snelladen is de grootste factor: tot 3,0% per jaar bij vaak DC-snelladen boven 100 kW, ongeveer 1,5% bij vooral AC-laden.
- Garantie: meestal 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl), met een capaciteitsdrempel rond 70%; in de EU eist Euro 7 bovendien dat nieuwe modellen vanaf november 2026 na acht jaar of 160.000 km nog 72% van de accu-energie hebben.
- Vervangingskosten: grofweg $ 5.000 tot $ 20.000 buiten de garantie (NPR, 2026); fabrikanten publiceren zelden prijzen.
Houd je laadsessies en je accucontroles bij
WrenchTime, een iPhone-app voor onderhoud, brandstof, laden en kilometers van auto's en motoren, houdt een laadlogboek bij voor elektrische auto's en plug-in hybrides. Elke sessie legt de energie in kWh vast, de kosten, het type laadpaal (Level 1, Level 2 of DC-snelladen), de locatie, het accupercentage voor en na, de kilometerstand en notities, en de app toont de laadefficiëntie, een aandeel thuisladen en een grafiek met de verdeling per type laadpaal, zodat je echte aandeel DC-snelladen in één oogopslag te zien is. WrenchTime leest de accugezondheid niet uit de auto; de app houdt de registratie bij waarmee je die vergelijkt.
De accugezondheidscontrole is een van de onderhoudsprocedures voor EV's, dus je kunt een accutest bij de dealer vastleggen met de datum, de kilometerstand en notities, en de volgende plannen op datum of op kilometerstand. De gratis versie dekt 1 voertuig met 3 laadregistraties en 2 onderhoudsregistraties per maand, met CSV- en PDF-export inbegrepen, en WrenchTime Pro heft de limieten op. De gids over het laadlogboek voor EV's gaat in op de details. Download WrenchTime in de App Store.
Veelgestelde vragen
Hoe lang gaat een accu van een elektrische auto mee?
De meeste EV-accu's gaan langer mee dan hun garantie van 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl). Het gemiddelde capaciteitsverlies is ongeveer 2,3% per jaar (Geotab, 2026), en Recurrent meldt dat de accu maar bij ongeveer 0,3% van de EV's uit 2022 en later is vervangen. Meer dan 90% van de EV's van 10 jaar of ouder rijdt nog op de originele accu.
Wat gebeurt er met de accu van een elektrische auto na 8 jaar?
Een EV-accu blijft na 8 jaar werken, met iets minder actieradius. Bij het jaarlijkse gemiddelde van 2,3% van Geotab zou hij na 8 jaar nog ongeveer 82% van zijn oorspronkelijke capaciteit hebben. De accugarantie eindigt meestal na 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl), dus controleer hoeveel dekking je nog hebt en welke capaciteitsdrempel in het garantieboekje staat.
Wat gebeurt er met een elektrische auto na 10 jaar?
De meeste elektrische auto's rijden na 10 jaar gewoon door. Meer dan 90% van de EV's van 10 jaar of ouder rijdt nog op de originele accu (Recurrent, via NPR, 2026), en Britse keuringsgegevens komen uit op een gemiddelde levensduur van 18,4 jaar voor volledig elektrische auto's, dicht bij de 18,7 jaar van benzineauto's (Nature Energy, 2025).
Wat kost een nieuwe accu voor een elektrische auto?
De hoogvoltaccu van een EV vervangen kost grofweg $ 5.000 tot $ 20.000, volgens NPR (2026). Fabrikanten publiceren zelden prijzen voor vervanging, dus vraag een offerte bij de dealer en controleer eerst de garantie: die dekt meestal 8 jaar of 160.000 km (100.000 mijl) en een capaciteit onder ongeveer 70%.
Is DC-snelladen slecht voor de accu van een elektrische auto?
Vaak DC-snelladen laat een EV-accu sneller slijten. De gegevens van Geotab uit 2026 koppelen vaak laden boven 100 kW aan tot 3,0% capaciteitsverlies per jaar, tegenover ongeveer 1,5% bij vooral AC-laden. Af en toe snelladen tijdens een lange reis is prima; het gewone laden thuis met Level 1 of Level 2 is zachter voor de accu.
Is het slecht om een elektrische auto elke dag tot 100% op te laden?
Elke dag tot 100% laden is niet ideaal. Recurrent raadt aan het dagelijkse laden tussen ongeveer 20% en 80% te houden en alleen voor een lange reis tot 100% te laden. Geotab stelde vast dat de degradatie versnelt als een auto meer dan 80% van de tijd op een heel hoge of heel lage laadtoestand staat.